Що краще: світлодіодна стрічка або гнучкий неон?

Загальновідомо, що в сучасному ремонті освітлення відіграє досить важливу роль. Не будемо голослівними: зараз, на відміну від радянського періоду, навіть проста люстра – це вже не тільки освітлювальний прилад, а повноцінний елемент інтер'єру. Більш того, за задумом багатьох дизайнерів вона може також бути інструментом для розстановки акцентів в приміщенні.
Однак наш сьогоднішній огляд далекий від класики: він буде присвячений порівняльному аналізу куди більш футуристичних типів світлотехнічних виробів – світлодіодними стрічками та гнучкого неону. У обивателів вони обидва часто асоціюються з атмосферою чогось космічного позамежного, таємничого. Тим не менш, в реальному житті світлодіоди зараз зустрічаються все частіше, а сфера їх застосування стає досить приземленою.
Загальні технічні дані
Почнемо з простого. Світлодіодна стрічка по своїй суті є єдиною друкованою платою на гнучкій основі. При цьому на неї з певним інтервалом закріплюються самі світлодіоди. Ширина і товщина стрічки може змінюватись в залежності від марки вироби, а необхідну довжину визначає сам споживач. При виготовленні стрічку зазвичай бухтуют в рулони кратно п'яти метрам.
Гнучкий неон по своїй суті і функціональності досить близький до стрічки, але відрізняється по конструктивному виконанню. Для його виготовлення використовують полімерний канал-трубку (наприклад, з різновиди ПВХ), який завдяки своїм оптичним властивостям реалізує відразу дві функції. З одного боку, прозорість трубки забезпечує проходження необхідної кількості світла, а з іншого – полімер трохи краде ефект від точкового розміщення світлодіодів, що дає більш рівномірне світіння. Подібний неон також називають «flex». Бобіни зі світлодіодним неоном зазвичай мають довжину 100 метрів погонних.
Як світлодіодна стрічка, так і гнучкий неон можуть мати монохромне світіння (один колір) або різнобарвне RGB, з якого можна сформувати практично будь-який потрібний відтінок. Колірна температура також може змінюватись – зазвичай в межах від 2700 До до 10000 К.
Порівняння за принципами підключення і складання
Збірка ділянки ланцюга світлодіодної стрічки
Найбільш повний комплект для формування працездатного ділянки стрічки складається з чотирьох елементів: блоки живлення, контролери, димера та підсилювача. За рівнем робочої напруги стрічки поділяються на два типи.
Перший тип стрічок може підключатися через випрямляч до мережі напругою 220 В. Робиться це за допомогою кабелю живлення, який, по суті, виконує функцію діодного моста. Таким чином, цей тип світлодіодних стрічок помітно простіше при підключенні – фактично, він працює при 220 В постійного струму, локально отриманих перетворенням змінного мережевого.
До другого типу належить світлодіодна стрічка 12v, яка вимагає для роботи 12 В постійного струму, а тому потребує повноцінне блоці-перетворювачі для включення в стандартну електромережу. Підбір такого блоку здійснюється виходячи із значення номінальної потужності даної стрічки і її протяжності. Крім того, у фахівців прийнято давати запас по потужності на 20%.
До одного блоку живлення дозволено підключати будь-яку необхідну кількість відрізків світлодіодної стрічки при дотриманні тієї умови, що їх сукупна потужність не перевищить розрахункову потужність БЖ. При залученні кількох досить коротких стрічок з прив'язкою до одного блоку живлення, їх варто підключати паралельно. Якщо ж включити в ланцюг послідовно більше 5 метрів стрічки, її світіння буде нерівномірним. Крім того, це несе додаткові небезпеки: при збільшенні довжини фрагмента стрічки, опір зростає прямо пропорційно, а сам виріб надміру нагрівається, із-за чого скорочується термін його служби.
При підключенні декількох стрічок найбільш коректно до одного блоку приєднувати по одному виробу. Перевищення розрахункового межі обіцяє неприємності, і тимчасова економія споживача на БЖ може надалі вдарити по його гаманцю набагато більш помітно.
Додається виробником документації вказується питоме споживання струму на 1 метр стрічки. У разі, якщо сукупне значення по струму вище допустимого вихідного значення, необхідно розбити стрічки на кілька груп, кожна з яких буде приєднана до власного БЖ.
У перших моделях світлодіодних стрічок яскравість регулювалася по складній залежності за допомогою змінного резистора. Зараз же регулювання яскравості світіння монохромного стрічки здійснюється за допомогою диммера. Імпульсний струм задає частоту мерехтіння, а людське око сприймає це як видиму яскравість. Чим нижче частота, тим більш тьмяним людина визнає світ.
Щоб керувати відтінком багатоколірного світіння було легше, застосовуються оптимізовані контролери RGB. З їх допомогою встановлюється необхідна інтенсивність для світлодіодів кожного базового кольору. Для полегшення взаємодії з контролером використовуються пульти дистанційного управління.
Нарешті, підсилювачі використовуються для підвищення ефективності передачі сигналів контролера і диммера, а також такого збільшення потужності сигналу від керуючих пристроїв, що не виходило б за рамки обмежень для БП по вихідному струму.
Резюмуємо: вихідні потужності БЖ, контролера і диммера мають дорівнювати або перевищувати значення струму, який споживає сама світлодіодна стрічка. Якщо ж це споживання відчутно вище, число блоків живлення слід збільшити, а всю схему підключення по мірі необхідності доповнити підсилювачами.
Монтаж світлодіодної стрічки зводиться до того, щоб закріпити її на будь-яку підходящу основу за допомогою спеціального кріплення на тильній стороні або клейової смужки. В останні роки на зворотний бік стрічки виробником заздалегідь наклеюється смуга двостороннього скотчу.
Збірка ділянки ланцюга з гнучкого неону
Принцип підключення світлодіодного неону досить простий і дуже схожий на складання світлодіодної стрічки. Для здійснення цієї процедури знадобляться блоки живлення, коннектори, з'єднувальні муфти, а також заглушки і трубка-термоусадка.
За аналогією зі світлодіодними стрічками, гнучкий неон також поділяється на два типи. Перший працює при постійному струмі 220 В, а другий – при 12 В, перетвореному мережі змінного 220 В.
Спочатку відрізають фрагмент шнура завдовжки, близькою до необхідної, але не настільки довільно, як на стрічці. На трубці заздалегідь наносяться мітки, де можна безпечно різати, не ризикуючи пошкодити електричну ланцюг діодів. Інтервал міток може становити 2,5 см для неону, розрахованого на 12 В, і 1 метр – для неону 220 В.
З одного боку шнура встановлюється заглушка, а робочий кінець зачищається від ізоляції і підключається необхідним способом. Неон на 220 В можна підключити єдиним виробом через кабель живлення, як і світлодіодну стрічку, якщо довжина необхідного фрагмента не перевищує 50 м. Для неону 12 В обмеження по довжині єдиного відрізу становить 20 м. Для його підключення потрібно тільки коннектор і блок живлення з заздалегідь відомою потужністю. Щоб забезпечити безпеку з'єднань на подібні місця рекомендується надягати термоусадочну трубку і герметизувати нею розрив ланцюга.
Блок живлення тут також вибирається пропорційно довжині відрізка і з запасом, але вже не на 20%, а на 25-30%. Підключення контролера для багатоколірного неону здійснюється за тією ж схемою, але з використанням клеми на чотири гнізда (RGB + фаза). Як правило, у всіх сучасних контролерах є режим керування яскравістю.
Для монтажу гнучкого неону на стіні спочатку закріплюється пластиковий або алюмінієвий профіль. Потім шнур укладається в утворені доріжки і фіксується до підкладці. Висновки з типовими коннекторами підключаються до блоків живлення.
Переваги світлодіодних стрічок і гнучкого неону
Почнемо з того, що гнучкий неон і світлодіодні стрічки в будь-якому випадку залишаються спорідненими поняттями, а тому і розглядати їх також слід в сукупності. Крім того, навіть їх порівнювати логічніше не стільки між собою, скільки з іншими видами світлотехнічних виробів.
Серед їх позитивних якостей:
- гнучкість;
- зручність при підборі потрібної довжини завдяки кратності реза;
- можливість застосування на відкритому повітрі при різній погоді;
- багатокольоровість;
- надійність;
- розширюваність.
Якщо з першими чотирма характеристиками все очевидно і випливає з назви, то наступні ми розкриємо більш повно.
За показником надійності світлодіоди практично не мають конкурентів. Світлодіодні стрічки і гнучкий неон, безумовно, не можуть прямо конкурувати з лампами розжарювання, оскільки використовуються для інших цілей, проте по терміну служби безсумнівно їх перевищують.
Що стосується розширюваності, то цілком очевидний потенціал гнучких освітлювальних виробів в порівнянні з точковими світильниками, збільшення кількості яких неможливо без проведення додаткових монтажних робіт.
Заключне порівняння
В якості підсумку пропонуємо від імені споживача розглянути два гіпотетичних зразка світлодіодної стрічки і неону.
- При інших рівних на першому місці завжди стоїть ціновий фактор. Приймаючи, що два зразки наших виробів зроблені одним брендом і мають гранично близькі характеристики, стрічка завжди буде дешевше.
- Для зовнішніх робіт набагато краще застосовувати гнучкий неон, оскільки ступінь його захищеності зазвичай в рази вище, ніж у світлодіодної стрічки. Герметичний шнур витримає і спеку, і холод, і вологу, і перепади температур без утворення конденсату на внутрішніх поверхнях (в першу чергу, тому що їх у нього і немає як таких).
- З точки зору можливості вигину в трьох площинах стрічка поступається гнучкого неону. Її можна зігнути тільки в одну сторону, а до того ж вона плоска і несиметрична при декоруванні округлих об'єктів.
- За типом використовуваних в стрічці і світлодіодному неоні діодів їх параметри приблизно рівні. В залежності від марки і моделі, виробник може задіяти дуже якісні діоди з яскравим і рівним світлом. Тим не менш, для людського погляду при оптичному рівність світлового потоку яскравіше буде здаватися саме світло стрічки.
Як можна зрозуміти, дати універсальне висновок про те, що краще, а що гірше – просто неможливо. Все залежить від призначення та потреб. Світлодіодна стрічка застосовується найчастіше всередині побутових приміщень: для освітлення частин кухні, комор, прихованого підсвічування підлоги або стелі, ступенів. Неонові ж вироби традиційно використовують в рекламних цілях: для оформлення рекламних вивісок, святковій ілюмінації, контурування пам'яток тощо У зв'язку з цим можуть змінюватися пріоритети кінцевого споживача, а фактор ціни зовсім згасати, оскільки великі роботи оплачує не маленький домашній бюджет, а ціле підприємство.